Pionierska fetoskopowa operacja rozszczepu kręgosłupa płodu

Zespół I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Mirosława Wielgosia, przeprowadził 11 września 2017 pionierską w Polsce fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa u 25. tygodniowego płodu. W przełomowej operacji uczestniczyli: dr Przemysław Kosiński, dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lek. Rafał Wojdacz, mgr Monika Hiszpańska, mgr Agata Pajda-Jureczko oraz Sabrina Wagner i prof. Thomas Kohl – prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa płodu.To właśnie pod jego okiem w szpitalu uniwersyteckim w Giessen szkolili się polscy specjaliści. Inicjatorem i pomysłodawcą wprowadzenia fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka, a tym samym w Polsce, jest prof. Mirosław Wielgoś.

Dr Przemysław Kosiński mówi: „Fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa płodu stanowią alternatywę dla dotychczas przeprowadzanych tradycyjnych operacji przebiegających z otwarciem jamy macicy, podobnie jak w trakcie cięcia cesarskiego. Nowy typ operacji polega na tym, że w jamie macicy wykonuje się, podobnie jak w laparoskopii, 3 otwory i za pomocą tych otworów zakłada się trokary do jamy owodni. Taka metoda operacji nazywana jest w literaturze „metodą dziurki od klucza” (key hole surgery) lub metodą minimalnie inwazyjną. Jest to rzeczywiście bardzo nowoczesna metoda, przede wszystkim dlatego, że do jamy macicy wprowadza się dwutlenek węgla, jednocześnie odpompowując płyn owodniowy, który jest naturalnym środowiskiem płodu. Dzięki temu, po pierwsze, uzyskuje się bardzo dobrą widoczność, a po drugie umożliwia to również używanie elektrokoagulacji, czyli można wykonywać operację polegającą na wycięciu kawałka nieprawidłowej tkanki. Technicznie operacja jest bardzo trudna, bo igła, którą dokonujemy szycia ma zaledwie 13 mm.”

Szkolenia zespołu w niemieckiej Klinice w Giessen oraz zdobycie funduszy na zakup sprzętu zajęło 1,5 roku. Operacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Polsat.

Operacja trwała ponad 4 godziny, dzisiaj czyli dobę później mama i maluch czują się dobrze.

Rozszczep kręgosłupa u dziecka to ubytek w ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym. Konsekwencją tej wady są na ogół porażenia nóg i porażenie zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytnicy.

Operacje wewnątrzmaciczne z powodu rozszczepu kręgosłupa poprawiają rokowanie dla dzieci z rozpoznaną wadą, zmniejszają ryzyko powikłań po porodzie oraz dają większą szansę na prawidłową funkcję motoryczną kończyn dolnych oraz zwieraczy.

Kontakt dla mediów: Kamilla Walczak, Biuro Prasowe WUM, 22 57 20 115, 512 919 879; media@wum.edu.pl

Dr Przemysław Kosiński – I Katedra i Klinika Ginekologii i Położnictwa WUM

Marta Wojtach, Kamilla Walczak – Biuro Prasowe WUM